Piatra maro » Articole ale Institutului Brownstone » Majoritatea liceului nostru trăiește în spatele măștilor

Majoritatea liceului nostru trăiește în spatele măștilor

SHARE | PRINT | E-MAIL

Elevii au început să protesteze împotriva mandatelor de mască, iar un grup dintr-un liceu din Illinois a primit câteva atentia nationala pentru pozitia lor. Grupul este Voci Demascate și sunt asociați cu un liceu suburban din afara orașului Chicago, care a impus de multă vreme o politică severă de mascare. 

Iată scrisoarea lor completă emisă înainte de o renunțare completă. 

Astăzi, mulți elevi de la District 128 Vernon Hills High School și Libertyville High School au ajuns la școală demascați, ca semn al dorinței noastre de a ne elibera de mandatul de mască.

Vrem să începem prin a spune că apreciem drepturile noastre ca cetățeni ai Statelor Unite și dreptul de a protesta. Libertățile noastre nu sunt pierdute pentru noi. Acestea fiind spuse, este timpul să luăm atitudine.

La Liceul Vernon Hills astăzi, am fost însoțiți la o sală de sport unde directorul nostru, dr. Guillaume, ne-a adresat, ne-a explicat poziția Districtului și ne-a răspuns cu răbdare și respect întrebările. Apreciem sincer modul în care a gestionat acest lucru și și-a făcut timp pentru a avea un dialog cu noi. Ambele părți au fost respectuoase. 

Ni s-au prezentat mai multe variante. Am putea să ne punem o mască și să mergem la cursuri. Dacă am alege să rămânem fără mască, am putea fie să stăm în sală toată ziua, fie să fim îndepărtați de la școală pentru o zi ca zi de sănătate mintală.

Respectăm poziția Districtului. Dar și noi nu suntem de acord cu asta. Majoritatea dintre noi din acest grup ne-am petrecut cea mai mare parte a vieții de liceu în spatele acestor măști. Pentru elevii mai tineri, întreaga lor experiență de liceu a fost acoperită cu măști. Credem că este timpul ca acest lucru să se termine.

Vrem să fim liberi de aceste măști. Vrem să ne vedem fețele. Vrem să readucem un sentiment de normalitate și să ne bucurăm de ceea ce a mai rămas din anii noștri de liceu. Credem că dacă acest lucru ar fi cu adevărat despre sănătatea noastră, ei ar lua în considerare și sănătatea noastră mintală. 

Dar ne întrebăm dacă mai este vorba cu adevărat despre sănătate. Dacă nu, despre ce este vorba? Mulți dintre noi suntem vaccinați. Mulți dintre noi au avut chiar și Covid-19 și nu numai că au supraviețuit, ci și se bucură de imunitatea naturală pe care o oferă. 

Pentru colegii noștri care sunt încă îngrijorați, îi încurajăm să continue să poarte măști pentru a se proteja. Dar pentru cei dintre noi care aleg să nu o facă, dorim libertatea acestei alegeri. Multe districte școlare din jurul nostru și-au schimbat recent poziția și au făcut ca măștile să fie opționale. Al nostru nu are. Implorăm liderii noștri districtuali, Consiliul nostru școlar pe care l-am ales și administratorii noștri să reconsidere această poziție cât mai curând posibil. 

Ca elevi de liceu, mulți dintre noi vor absolvi în curând și vor fi, sperăm, liderii zilei de mâine. De asemenea, știm că, pe măsură ce acest mandat de mască continuă, timpul se scurge pentru experiențele noastre de liceu. Ne dăm seama de-a lungul vieții, vor fi multe situații în care vom fi forțați să luăm decizii. Pentru a lua atitudine. Credem că timpul este acum. Vă încurajăm să fiți alături de noi. #DmaskOurStudents #D128Publicat sub a Licență internațională Creative Commons Attribution 4.0
Pentru retipăriri, vă rugăm să setați linkul canonic înapoi la original Institutul Brownstone Articol și autor.

Autor

Donează astăzi

Susținerea financiară a Institutului Brownstone este destinată sprijinirii scriitorilor, avocaților, oamenilor de știință, economiștilor și altor oameni curajoși care au fost epurați și strămuți din punct de vedere profesional în timpul răsturnării vremurilor noastre. Poți ajuta la scoaterea la iveală adevărul prin munca lor continuă.

Abonați-vă la Brownstone pentru mai multe știri

Rămâneți informat cu Brownstone Institute